Check out my first novel, midnight's simulacra!
Raspberry Pi: Difference between revisions
From dankwiki
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 6: | Line 6: | ||
!SoC | !SoC | ||
!Processor | !Processor | ||
!RAM | |||
!Released | !Released | ||
|- | |- | ||
Line 11: | Line 12: | ||
|B | |B | ||
|Standard | |Standard | ||
| BCM2711 | |BCM2711 | ||
| 1.5GHz Cortex-A72 | |1.5GHz Cortex-A72 | ||
|1/2/4GB | |||
|2019 | |2019 | ||
|- | |- | ||
Line 20: | Line 22: | ||
| BCM2837 | | BCM2837 | ||
|1.2GHz Cortex-A53 | |1.2GHz Cortex-A53 | ||
|1GB | |||
|2016 | |2016 | ||
|- | |- | ||
Line 26: | Line 29: | ||
| BCM2837B0 | | BCM2837B0 | ||
|1.4GHz Cortex-A53 | |1.4GHz Cortex-A53 | ||
|256/512MB | |||
|2018 | |2018 | ||
|- | |- | ||
|B+ | |B+ | ||
|Standard | |Standard | ||
| BCM2837B0 | |BCM2837B0 | ||
|1.4GHz Cortex-A53 | |1.4GHz Cortex-A53 | ||
|1GB | |||
|2018 | |2018 | ||
|- | |- | ||
Line 40: | Line 45: | ||
| rowspan="2" | BCM2835 | | rowspan="2" | BCM2835 | ||
| rowspan="2" | 1GHz ARM11<br/>76JZF-S | | rowspan="2" | 1GHz ARM11<br/>76JZF-S | ||
| | | rowspan="2" | 512MB | ||
|2017 | |||
|- | |- | ||
|W/WH | |W/WH | ||
| | |2015 | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | Raspberry Pi 2 | | rowspan="2" | Raspberry Pi 2 | ||
Line 50: | Line 56: | ||
| BCM2836 | | BCM2836 | ||
|900MHz Cortex-A7 | |900MHz Cortex-A7 | ||
| rowspan="2" | 1GB | |||
|2015 | |2015 | ||
|- | |- | ||
Line 58: | Line 65: | ||
|- | |- | ||
| rowspan="4" |Raspberry Pi 1 | | rowspan="4" |Raspberry Pi 1 | ||
|B | |A+ | ||
|Compact | |||
(65 × 56.5 mm) | |||
| rowspan="4" | BCM2835 | |||
| rowspan="4" | 700MHz ARM11<br/>76JZF-S | |||
| rowspan="4" | 512MB | |||
|2014 | |||
|- | |||
|B+ | |||
| rowspan="3" |Standard | | rowspan="3" |Standard | ||
(85.60 × 56.5 mm) | (85.60 × 56.5 mm) | ||
| | |2014 | ||
|- | |- | ||
|A | |A | ||
|2013 | |2013 | ||
|- | |- | ||
|B | |B | ||
| | |2012 | ||
|} | |} |