Check out my first novel, midnight's simulacra!
Raspberry Pi: Difference between revisions
From dankwiki
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 9: | Line 9: | ||
!Released | !Released | ||
|- | |- | ||
| | |Pi 4 | ||
|B | |B | ||
|Standard | |Standard | ||
Line 17: | Line 17: | ||
|2019 | |2019 | ||
|- | |- | ||
| rowspan="3" | | | rowspan="3" | Pi 3 | ||
|A+ | |A+ | ||
|Compact | |Compact | ||
Line 39: | Line 32: | ||
|2018 | |2018 | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | | |B | ||
|Standard | |||
|BCM2837 | |||
|1.2GHz Cortex-A53 | |||
|1GB | |||
|2016 | |||
|- | |||
| rowspan="2" | Pi Zero | |||
|Zero | |Zero | ||
| rowspan="2" |Zero | | rowspan="2" | Zero | ||
(65 × 30 mm) | (65 × 30 mm) | ||
| rowspan="2" | BCM2835 | | rowspan="2" | BCM2835 | ||
Line 51: | Line 51: | ||
|2015 | |2015 | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | | | rowspan="2" | Pi 2 | ||
|B v1.1 | |B v1.1 | ||
| rowspan="2" | Standard | | rowspan="2" | Standard | ||
Line 64: | Line 64: | ||
|2015 | |2015 | ||
|- | |- | ||
| rowspan="4" | | | rowspan="4" | Pi 1 | ||
|A+ | |A+ | ||
|Compact | |Compact |