Check out my first novel, midnight's simulacra!
Raspberry Pi: Difference between revisions
From dankwiki
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 8: | Line 8: | ||
!Released | !Released | ||
|- | |- | ||
| rowspan=" | |Raspberry Pi 4 | ||
|A | |||
|Standard | |||
| BCM2711 | |||
| 1.5GHz Coretex-A72 | |||
|2019 | |||
|- | |||
| rowspan="3" |Raspberry Pi 3 | |||
|B | |B | ||
|Standard | |||
| BCM2837 | |||
| | |1.2GHz Cortex-A53 | ||
| | |2016 | ||
| | |||
|- | |- | ||
|A | |A+ | ||
| | |Compact | ||
| BCM2837B0 | |||
|1.4GHz Cortex-A53 | |||
|2018 | |||
|- | |- | ||
|B+ | |B+ | ||
| | |Standard | ||
| BCM2837B0 | |||
|1.4GHz Cortex-A53 | |||
|2018 | |||
|- | |||
| rowspan="2" |Raspberry Pi Zero | |||
|Zero | |||
| rowspan="2" |Zero | |||
(65 × 30 mm) | |||
| rowspan="2" | BCM2835 | |||
| rowspan="2" | 1GHz ARM11<br/>76JZF-S | |||
|2015 | |||
|- | |- | ||
| | |W/WH | ||
| | |2017 | ||
|- | |- | ||
| rowspan="2" | Raspberry Pi 2 | | rowspan="2" | Raspberry Pi 2 | ||
Line 39: | Line 57: | ||
|2015 | |2015 | ||
|- | |- | ||
| rowspan=" | | rowspan="4" |Raspberry Pi 1 | ||
| | |B | ||
| rowspan=" | | rowspan="3" |Standard | ||
( | (85.60 × 56.5 mm) | ||
| rowspan=" | | rowspan="4" | BCM2835 | ||
| rowspan=" | | rowspan="4" | 700MHz ARM11<br/>76JZF-S | ||
| | |2012 | ||
|- | |- | ||
| | |A | ||
| | |2013 | ||
|- | |- | ||
|B+ | |||
|B | |2014 | ||
| | |||
|- | |- | ||
|A+ | |A+ | ||
|Compact | |Compact | ||
(65 × 56.5 mm) | |||
|2014 | |||
| | |||
|} | |} |